Версія для друку
Середа, 12 серпня 2020 14:31

Держпродспоживслужба інформує: Південноамериканська томатна міль небезпечний карантинний шкідник вже на Волині

При проведенні обстежень в серпні 2019 року, південноамериканську томатну міль вперше виявлено на Волині.  Шкідника виявлено у Володимир-Волинському районі на посадках картоплі на площі 10 га. На відповідній території розпорядженням голови Володимир- Волинької РДА запроваджено карантинний режим, затверджено заходи щодо локалізації та ліквідації регульованого шкідливого організму – південноамериканської томатної молі.

   Південноамериканська томатна міль (Tuta аbsoluta Meyr.) – походить з країн Південної Америки, перші відомості про його знаходження на Європейському континенті надійшли з Іспанії у 2006 році. У 2010 році південноамериканська томатна міль вже була виявлена в Болгарії, на Кіпрі, у Німеччині, Іспанії, Угорщині, Ізраїлі, Туреччині та на території України в помідорах, завезених з Іспанії та Нідерландів.

  Головними рослинами-господарями південноамериканської томатної молі є томати. Крім них, міль може пошкоджувати всі види рослин з родини пасльонових (Solanaceae): баклажани, картоплю, перець, тютюн та дикорослі пасльонові такі, як дурман, паслін, дереза. Розповсюджується з розсадою і плодами томатів у всіх фазах розвитку, також з пакувальним матеріалом, ґрунтом, інвентарем, рослинними рештками. Мінімальна температура, необхідна для розвитку комахи - це 9° С. За рік можливий розвиток 10 - 12 генерацій. 

  Метелики томатної молі сіруватого кольору з чорними симетричними плямами на передніх, вузьких крилах і з довгими ниткоподібними вусиками на голові. Довжина тіла складає біля 6-7 мм. Розмах крил 8-12 мм. Активний літ імаго спостерігають у нічні години, а вдень метелики ховаються між листками кормових рослин Самка відкладає до 260 яєць на поверхню листків переважно з нижньої сторони та на пагони рослин.Личинки молодших віків білого або кремового кольору з чорною головою. У міру росту колірне забарвлення змінюється, тіло набуває зеленуватого або рожевого кольору, а голова стає коричневою. Лялечка коричневого кольору.

  Гусениці шкідника можуть живитися на усіх частинах рослин томатів і ушкоджувати рослини на всіх стадіях росту. Рідше уражають картоплю (тільки наземні частини). Утворюючи великі міни на листі, вигризаючи довгі ходи в стеблах, зелених і зрілих плодах, вони викликають значні втрати урожаю як в теплицях, так і у відкритому ґрунті. Пошкоджені плоди погано зберігаються, загнивають і втрачають товарну якість. Втрати врожаю можуть складати від 50 до 100 %.

   При недостачі їжі гусениці можуть впадають в діапаузу. Гусениці заляльковується у коконах на поверхні листків чи мін, у ґрунті (в останньому випадку кокон відсутній). Зимувати може у фазі яйця, лялечки або дорослої комахи. За достатньої кількості їжі їх розвиток не припиняється в зимовий період, а може продовжуватися в сховищах де зберігаються кормові рослини. 

Заходи боротьби з шкідником 

Фітосанітарні заходи:.

- проводити обстеження в період вегетації і зберігання плодів томатів та інших пасльонових культур; 

- застосовувати феромонні пастки для своєчасного виявлення шкідника;

- вивезення з карантинної зони рослин та плодів родини пасльонових за наявності карантинного сертифікату.

Агротехнічні заходи: 

- оранка; 

- внесення органічних добрив (угноєння);

- зрошення;

- сівозміна (заміна культур, що уражуються міллю (головним чином це помідори та картопля));

- знищення альтернативних рослин-господарів (резерваторів), таких як паслін;

- знищення заражених рослин та пошкоджених плодів.

    Хімічні заходи. У разі виявлення вогнищ шкідника рекомендовано застосовувати препарати на основі дозволених діючих речовин (дельтаметрину, абамектину, емамектинбензоату), та згідно Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні.

   Біологічні заходи. В Україні офіційно не зареєстровані біологічні препарати для боротьби з південноамериканською томатною міллю, однак в багатьох країнах світу досить успішно використовується декілька біоконтрольних агентів. Це хижаки Nesidiocoris tenuis і Macrolophus pygmaeus. Ці природні вороги комерційно доступні і широко використовуються в Північній Африці та Європі.

Переглядів 302