Версія для друку
Середа, 14 жовтня 2020 09:14

Головне Управління Держпродспоживслужби інформує

Інформація щодо скасування карантинного режиму по золотистій картопляній нематоді станом на 12.10.2020 у Маневицькому районі.

 

  На виконання  статей 6, 13  Закону України  «Про місцеві державні адміністрації», статті 33 Закону України «Про карантин рослин», враховуючи подання головного державного фітосанітарного інспектора –  начальника управління фітосанітарної безпеки у Волинській області Світлани Рабчевської , та у зв’язку із встановленням відсутності золотистої картопляної нематоди:

  Скасувати з 25 вересня 2020 року  карантинний режим по карантинному організму – золотиста картопляна нематода запроваджений Рішенням Маневицької районної ради народних депутатів від 25.04.1991 року № 67 «Про карантинні заходи в зв'язку з виявленням картопляної нематоди на території району», Розпорядженням Маневицької РДА від 21.10.2010 року № 437 «Про запровадження карантинного режиму у зв'язку з виявленням  золотистої картопляної нематоди», Розпорядженням Маневицької РДА від 16.12.2015 року №517 «Про запровадження карантинного режиму у зв'язку з виявленням  золотистої картопляної нематоди на території села Довжиця Маневицького району», Розпорядженням Маневицької РДА від 01.12.2017 року №513 «Про запроважження карантинного режиму по золотистій картопляній  нематоді», на 65 присадибних ділянках площею 40,94 га селах Велика Яблунька та Довжиця.

  Скасувати з 9 жовтня 2020 року  карантинний режим по карантинному організму – золотиста картопляна нематода Globodera rostochiensis (Wollenweber) Behrens запроваджений Рішенням Маневицької районної ради народних депутатів від 25.04.1991 року № 67 «Про карантинні заходи в зв'язку з виявленням картопляної нематоди на території району», Розпорядженням Маневицької РДА від 21.10.2020 №437 «Про запровадження карантинного режиму у зв’язку з виявленням золотистої картопляної нематоди», Рішенням Маневицької районної ради народних депутатів від 28.11.1989 року № 233 «Про карантинні заходи в зв’язку з виявленням картопляної нематоди на території району»  на 31 присадибній ділянці загальною площею 10 га у селах Прилісне  та Карасин,  Рудники, Мар’янівка, Куликовичі та Велика Осниця.

  Золотиста картопляна цистоутворююча нематода – Globodera rostochiensis  становить потенційну небезпеку пасльоновим культурам. Особливо великої шкоди нематода завдає на присадибних ділянках та полях, де картоплю вирощують із порушенням сівозмін і повертають на попереднє місце вже на другий–третій рік. Якщо в 1 грамі ґрунту є 20 яєць нематоди, то втрачається до 2 тонн картоплі з гектара. Розповсюджується картопляна нематода в основному в стадії цист, які прилипають до предметів, що стикаються із зараженим ґрунтом і переносяться на будь-які відстані. Зазвичай цисти переносяться із садивним матеріалом, перед усім бульбами картоплі, із ґрунтом, що є на бульбах, коренеплодах, цибулинах, а також сільгоспінвентарем, транспортними засобами, дощовими водами та вітром.

  Ушкоджені рослини недорозвинені, відстають у рості, нижні листки починають жовтіти, всихати, і це поширюється на весь кущ. Ці ознаки проявляються у фазу бутонізації–цвітіння, й рослини не цвітуть. Уражені бульби дрібні, на коренях можна побачити маленькі кульки (цисти), і сама коренева система набуває «бородатого» вигляду. У зараженої рослини знижується рівень фотосинтезу, і, як наслідок цього, — зменшується її біомаса. Бульб утворюється мало, вони дрібні, а іноді зовсім відсутні.

  Для обмеження поширення картопляної нематоди доцільно комплексно застосовувати карантинні, профілактичні, агротехнічні, біологічні та хімічні методи. Обов’язково потрібно дотримуватись сівозмін — картопля не повинна повертатися на попереднє місце раніше, ніж через чотири роки, попередньо вирощувати невразливі культури (бобові, злакові, олійні, зернові), посадку картоплі проводити тільки нематодостійкими сортами (Пролісок, Доброчин, Слов’янка, Синевір, Водограй та ін.).На заражених площах слід вносити підвищені дози мінеральних добрив, своєчасно проводити знищення бур’янів, утримувати у відповідному стані тару, сільськогосподарський інвентар та техніку, вживати заходів щодо унеможливлення розповсюдження золотистої картопляної нематоди. Тільки за таких умов можна зменшити кількість життєздатних цист до незначної кількості і навіть зовсім ліквідувати вогнища цього шкідника.

Переглядів 244